O autorze
Poeta, prozaik, krytyk literacki. Wydał tomy wierszy Mumu humu (Kraków 2006), Parada drezyn (Łódź 2010), Drzazgi i śmiech (Poznań 2010), Tętno (Łódź 2014), Środki doraźne (Poznań 2017), zbiór krótkich utworów prozatorskich Zabiegi (Poznań 2014) oraz książkę krytycznoliteracką Płynne przejścia (Mikołów 2011). Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweeku”, „Tygodniku Powszechnym” i „Twórczości”. Redagował rubrykę poetycką w „Przekroju” i serię wydawniczą Biblioteka Debiutów przy „Zeszytach Poetyckich”. W 2016 roku otrzymał Nagrodę im. Adama Włodka. Jego wiersze były tłumaczone na języki angielski, niemiecki, francuski, szwedzki, rosyjski i ukraiński. Mieszka i pracuje w Warszawie. Oficjalna strona: www.marcinorlinski.pl.

Tydzień Weganizmu

13 kwietnia 2013 roku rozpoczyna się w Polsce Tydzień Weganizmu. W Warszawie, Krakowie, Lublinie i Białymstoku odbędą się spotkania poświęcone etycznym, ekologicznym i ekonomicznym aspektom diety opartej na produktach pochodzenia roślinnego. Organizatorzy przewidują m. in. wykłady, filmy, pokazy gotowania, rozmowy z dietetykami, treningi, a także atrakcyjne konkursy.

Organizatorem Tygodnia Weganizmu jest Stowarzyszenie Empatia, które promuje styl życia wolny od produktów pochodzenia zwierzęcego. Na stronie internetowej stowarzyszenia można przeczytać: „Empatia działa na rzecz wszystkich zwierząt: zarówno tych, które ludzie wybrali na przyjaciół, a mimo to często zaniedbują, jak i tych programowo wykorzystywanych i zabijanych przez ludzi do celów spożywczych, konsumenckich, rozrywkowych, hobbystycznych, sportowych, pseudoedukacyjnych i edukacyjnych, rehabilitacyjnych, doświadczalnych, itp. Nie zgadzamy się na taki podział. Działamy na rzecz praw zwierząt. Głównym celem jest propagowanie postawy pełnej szacunku wobec innych istot, a więc przede wszystkim szeroko pojętego weganizmu. Nie zapominamy też o ludziach, którzy również należą do Królestwa Zwierząt. Nasze działania obejmują twórcze i pokojowe działania edukacyjno-informacyjne na ten temat”.

Główne wydarzenia w ramach Tygodnia Weganizmu odbywają się w Warszawie. W sobotę 13 kwietnia o godz. 12:30 grupa osób na Placu Zamkowym zaprezentuje portrety zwierząt. Celem tej ulicznej akcji jest przypomnienie, że zwierzęta nie są rzeczami, a ich los bardzo często zależy od naszych zwykłych codziennych wyborów. W niedzielę 14 kwietnia o godz. 17:30 w warszawskiej księgarni Traffic odbędzie się z kolei pokaz filmu „Vegucated”. Jak podkreśla organizator, jest to „trochę socjologiczny eksperyment, a trochę komedia przygodowa. Film pokazuje trójkę zakochanych w mięsie i serze nowojorczyków, którzy zgadzają się spróbować weganizmu przez 6 tygodni. Skuszeni obietnicą utraty wagi i odzyskania zdrowia, zaczynają odkrywać nieznaną stronę rolnictwa związanego z hodowlą zwierząt. Ten film dokumentalny, w angażujący i zabawny sposób pokazuje ewolucję trzech osób, które odkrywają, że z każdym kęsem mogą zmieniać świat”. Pokazowi towarzyszyć będzie krótka prezentacja przygotowana przez Katarzynę Biernacką z Empatii „Weganizm – dlaczego i jak?”.

Wszystkich smakoszy i amatorów dobrej kuchni na pewno zainteresuje pokaz przygotowany przez Agatę Wilkowską, wegankę, aktywistkę, członkinię Stowarzyszenia Otwarte Klatki. W poniedziałek 15 kwietnia o godz. 16:30 w restauracji Biosfeera w Warszawie Agata pokaże, jak przyrządzić zdrowe i smaczne dania wegańskie. Następnie odbędzie się tradycyjna, darmowa degustacja, a Darek Gzyra z Empatii opowie o akcji „Weganizm – spróbujesz?”, której celem jest promocja polskojęzycznych wegańskich blogów kulinarnych.


Dieta wegańska jest nie tylko zdrowa, ale i odpowiednia dla sportowców, o czym będzie można się przekonać podczas treningów prowadzonych przez aktywnych fizycznie wegan. We wtorek 16 kwietnia o godz. 15:00 na pl. Joachima Lelewela w Warszawie odbędzie się trening siłowy z Emilem Stanisławskim, który na co dzień trenuje capoeirę i ćwiczy w warszawskiej sekcji Kettlebell Power. Z kolei o godz. 20:00 na Polach Mokotowskich Iwona Ludwinek z klubu Vege Runners poprowadzi trening biegowy.

Czy dieta wegańska jest zdrowa dla kobiet? Na to pytanie odpowiedzi udzieli Jakub Sobiecki, dietetyk z Instytutu HappyMore, współautor badań „Ocena czynników ryzyka chorób krążeniowych u dzieci w wieku 2-10 lat odżywiających się dietą wegańską, wegetariańską i tradycyjną”. Spotkanie odbędzie się w czwartek 18 kwietnia o godz. 19:00 w Warsztacie na pl. Konstytucji w Warszawie. Dzień później organizatorzy zapraszają z kolei do Vege Miasta na „Potyczki kulinarne”, czyli konkurs wegańskiego gotowania połączony z degustacją. Od godz. 16:30 twórcy blogów kulinarnych będą przygotowywali potrawy, które uczestnicy pokazu będą mogli na miejscu ocenić. Tydzień Weganizmu zakończy się w sobotę 20 kwietnia kolejną akcją z portretami zwierząt.

Zobacz pełny program Tygodnia Weganizmu
Dołącz do wydarzenia na facebooku
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...