O autorze
Poeta, prozaik, krytyk literacki. Wydał tomy wierszy Mumu humu (Kraków 2006), Parada drezyn (Łódź 2010), Drzazgi i śmiech (Poznań 2010), Tętno (Łódź 2014), Środki doraźne (Poznań 2017), zbiór krótkich utworów prozatorskich Zabiegi (Poznań 2014) oraz książkę krytycznoliteracką Płynne przejścia (Mikołów 2011). Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweeku”, „Tygodniku Powszechnym” i „Twórczości”. Redagował rubrykę poetycką w „Przekroju” i serię wydawniczą Biblioteka Debiutów przy „Zeszytach Poetyckich”. W 2016 roku otrzymał Nagrodę im. Adama Włodka. Jego wiersze były tłumaczone na języki angielski, niemiecki, francuski, szwedzki, rosyjski i ukraiński. Mieszka i pracuje w Warszawie. Oficjalna strona: www.marcinorlinski.pl.

Rozpoczynają się Dni Ateizmu

http://lyszczynski.com
28 marca 2014 roku rozpoczynają się w Warszawie Dni Ateizmu. W programie m. in. pokaz filmów, demonstracje, spotkania i panele dyskusyjne. Impreza zakończy się 30 marca, w 325 rocznicę stracenia patrona polskich ateistów Kazimierza Łyszczyńskiego.

Skąd pomysł? Jak piszą organizatorzy na swojej stronie internetowej, „Badania społeczne pokazują, że około dziesięć procent Polek i Polaków nie wierzy w boga lub nie jest przekonanych do tego, że w ogóle jakiś bóg istnieje. Równocześnie wobec polskich ateistów i agnostyków prowadzona jest przez środowiska katolicko-konserwatywno-narodowe systematyczna kampania dyskredytująca. Domaganie się w Polsce poszanowania konstytucyjnej zasady neutralności światopoglądowej państwa jest wyszydzane, sama zaś zasada – nagminnie łamana”.

Otwarcie Dni Ateizmu nastąpi w piątek o godz. 18:00 w klubie Państwomiasto. Po konferencji prasowej odbędzie się pokaz filmu Zenona Kalafaticza Teraz jest czas, aby być szczęśliwym oraz spotkanie z performerem i aktywistą Pawłem Hajnclem.

W sobotę o godz. 10:00 organizatorzy zapraszają na Marsz Ateistów, który przejdzie spod Pomnika Kopernika na Rynek Starego Miasta. Demonstracji towarzyszyć będzie rekonstrukcja stracenia Kazimierza Łyszczyńskiego, autora traktatu De non existentia Dei (O nieistnieniu Boga). O godz. 13:00 w Klubie Księgarza rozpocznie się z kolei Kongres Ateistyczny. Debaty panelowe poświęcone będą takim zagadnieniom, jak prawa kobiet, wolność słowa czy sprawiedliwość społeczna w kontekście religii. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele prawie wszystkich organizacji światopoglądowych w Polsce, m. in. Andrzej Dominiczak z Towarzystwa Humanistycznego, Dorota Wójcik z Fundacji Wolność od Religii, Anna Korzeniowska-Bihun ze Stowarzyszenia Racjonalizm, Humanizm, Świeckość czy Czesław Janik ze Stowarzyszenia Neutrum. O godz. 20:00 po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda Ateisty Roku.

Dni Ateizmu zakończy niedzielny panel z udziałem m. in. Edwina Bendyka z „Polityki” i Piotra Szumlewicza z „Bez Dogmatu” oraz spotkanie z przedstawicielami krajowych i zagranicznych organizacji.

Organizatorami wydarzenia są Koalicja Ateistyczna, Stowarzyszenie „Racjonalizm, Humanizm, Świeckość”, Fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego i Europejska Feministyczna Inicjatywa w Polsce.

Program Dni Ateizmu:
http://lyszczynski.com

Dołącz do wydarzenia na facebooku:
https://www.facebook.com/events/630300340373259/?fref=ts
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...